Telefonování za volantem se nevyplácí. Kromě pokuty hrozí i vysoké riziko dopravní nehody

Telefonování za volantem se nevyplácí. Kromě pokuty hrozí i vysoké riziko dopravní nehody Zdroj: uamk.cz

Telefonovat za jízdy je hazard, a přece jen to skoro každý stejně dělá. Nehledě na to, že je to zakázané, s aktivním používáním mobilního zařízení za volantem se totiž rapidně zvyšuje riziko dopravní nehody, a to dokonce i se zařízením handsfree.

Podle průzkumu ÚAMK někdy používalo telefon za jízdy 93% řidičů, polovina z nich pak přiznává, že se to stává často. U nás v Česku za tento přestupek hrozí na místě bloková pokuta maximálně ve výši 1 000 Kč, v přestupkovém projednání potom částka od 1 500 Kč do 2 500 Kč a zisk dvou trestných bodů.

Další údaje navíc uvádějí, že až 55% používá svůj telefon kromě k volání také k navigování, odesílání SMS zpráv či focení, což jsou činnosti, které vyžadují mnohdy o dost více pozornosti a jsou celkově mnohem nebezpečnější.

Naše pokuty nejsou nicméně tak přísné jako v jiných evropských zemích - Velké Británie: 230 €, Španělsko: 200 € či Itálie: až 646 € + zákaz řízení na dva měsíce (bez handsfree).

Na obrázku níže se můžete podívat, jak soustředěnost za volantem rapidně klesá vzhledem k používání telefonu.

Zdroj: auto.idnes.cz Pokud se vám tento článek líbil, nezapomeňte stisknout tlačítko "To se mi líbí" a SDÍLEJTE to se svými přáteli a příbuznými na Facebooku!

Autor:
Publikováno: 27. 3. 2018 20:43 Nahlásit obsah