V časem zapomenuté garáži se našel sporťák za více než 20 milionů!

V časem zapomenuté garáži se našel sporťák za více než 20 milionů! Zdroj: youtube.com

Znáte ten pocit, když najdete jen tak něco s hodnotou jednoho milionu dolarů? My bohužel ne, nicméně jistý Carl to štěstí měl. Našel totiž ve své garáži sportovní španělský vůz Pegaso Z-102, ten byl dokonce svého času nejrychlejším autem planety. Vzácnosti nálezu pak přispívá i fakt, že se vyrobilo pouze 85 kusů tohoto modelu.

Auto bylo uskladněno v garáži někdy v 70. letech 20. století ze zatím neznámého důvodu. Po dlouhá léta se zdálo, že osud tohoto starce je zcela zpečetěn. Situaci ale naštěstí změnil jistý Carl v momentě, když si zakoupil obydlí s touto garáži. V té už ho, jak bylo už ostatně řečeno, našel - celé zaprášené, zrezavělé a zaskaládané všelijakým bordelem a to dokonce natolik, že při otevření vrat vlastně nebylo vůbec poznat, že se tam nějaké to auto nachází. 

Zdroj: automanas.tv3.lt Carl neobjevil ale kdejakou ojetinu, našel totiž vzácný Pegaso Z-102, ve své době (1953) nejrychlejší vůz planety. Ten vyrobila španělská automobilka, která se zabývala výrobou sporťáků v letech 1951 až 1958. Poté se zaměřovala už jen na nákladní vozy, autobusy či dokonce armádní vozidla. V roce 1994 ale historie značky končí, jelikož ji pohltila společnost Iveco. Právě z toho důvodu nepatří mezi ty auta, která zná většina lidí. Současný majitel pak konkrétně vlastní 35. kus z celkových 85, takže se jedná o opravdový exemplář.

Prvotní vzhled vozu Pegaso Z-102 Zdroj: Racem.org Na obrázku výše se skutečně nachází ono auto, akorát v původním stavu. Při porovnání s jeho aktuálním stavem byste jen těžko hledali nějakou souvislost.

Pod kapotou se nacházel celohliníkový osmiválec, zákazníci si dokonce mohli připlatit za např. karburátory a jiné komponenty, které dosti ovlivňovaly samotný výkon, neboť jeho rozpětí se dokonce pohybovalo u různých kusů od 170 do 360 koní. Maximální naměřená rychlost u tohoto modelu byla 249 km/h.

Carl má pak v plánu auto kompletně zrenovovat a jet s ním např. na přehlídku Pebble Beach Concours d'Elegance. Časem se auto také nejspíše dočká aukce, kde by se mohlo vydražit až za 1 milionu USD (22 milionů Kč).

Autor:
Publikováno: 27. 11. 2017 15:34 Nahlásit obsah
Loading...