Jak vlastně vznikají zácpy na silnicích?

Všichni jsme už určitě byli na silnici, ať už na českých či zahraničních, součástí nějaké zácpy. Ne vždycky musí být příčinou bouračka nebo nějaká údržba, někdy stačí jen prostě lidská "šikovnost," kdy v koloně ne všichni řidiči dokáží jet stejnou rychlostí - pak dochází k postupnému brzdění a zácpa se stává rázem skutečností.

Japonští vědci nám potvrdili, že je tomu skutečně tak. Dali 22 aut jezdit po kruhové dráze s tím, že měli na začátku stejný rozestup. Pak už jen stačilo udržovat rychlost na 30 km/h. Jak ubíhal čas, tak se také měnily mezery mezi autami, načež auta musí brzdit. Je to vlastně docela jednoduché - jakmile zabrzdí "první" auto v koloně, tak to hned za ním musí logicky zabrdit ještě o něco více, aby nedošlo k případnému nárazu. Jsme přece jen lidé, takže chtít, aby všechna auta brzdila konstantně je absurdní. Tím se posléze samozřejmě vytváří ona zácpa.

Líbilo se Vám toto video? Pište nám do komentářů Vaše názory na věc. Též nezapomeňte stisknout tlačítko "To se mi líbí" a SDÍLEJTE to se svými přáteli a příbuznými na Facebooku!

Autor:
Publikováno: 28. 9. 2017 12:55 Nahlásit obsah