Chystá se světový unikát, ve Švédsku si budete moci na dálnici dobít elektromobil za jízdy

Chystá se světový unikát, ve Švédsku si budete moci na dálnici dobít elektromobil za jízdy Zdroj: servitac.com

Celá záležitost může připomínat spíše futuristický prvek z nějakého sci-fi filmu, projekt je ovšem realitou a první úseky dálnice se speciální kolejnicí jsou již v procesu. Švédsko se právě zapsalo do dějin.

Ve městech pro elektromobily není přeprava z jednoho bodu na druhý téměř žádnou překážkou, při brzdění dochází totiž částečně k zpětnému získávání energie. Co se mimo měst týče, nastává však už problém. Pro ten ovšem Švédi, jak se zdá, našli efektivní řešení.

Staví dálnici mezi Stockholmem a letištěm Arlanda. Ta bude obsahovat speciální kolejnici, díky které si budou elektromobily za jízdy dobít baterie za pomocí jakéhosi kontaktního spoje. Nejedná se tedy o bezdrátové připojení, o které se pokouší momentálně Britové.

Zdroj: YouTube.com Tamní vláda má v budoucnu v plánu takto rozšířit postupně na 20 tis. km dálnic, součástí plánu je i snížení spotřeby paliv na silnicích o 70%. Výhodou elektrifikovaných kolejí je navíc i jejich rezistence vůči vodě. Na povrchu se vytvoří napětí maximálně jednoho voltu, takže po nich teoreticky můžete chodit i naboso. Náklady na samotnou elektrifikaci dálnice jsou také asi 50krát nižší než na stavbu tramvajové linky na jeden kilometr.

Zdroj: steemit.com Pokud se vám tento článek líbil, nezapomeňte stisknout tlačítko "To se mi líbí" a SDÍLEJTE to se svými přáteli a příbuznými na Facebooku!

Autor:
Publikováno: 19. 8. 2018 20:06 Nahlásit obsah
Loading...