20 let od pokoření hranice rychlosti zvuku vozidlem

15. října 1997 došlo k překonání rychlosti zvuku vozidlem Thrust SSC při testu na poušti Black Rock v americké Nevadě. Řidičem vozu byl britský armádní pilot Andy Green. Ukázky z testu jsou doplněné komentářem Andyho Greena.

22 kilometrů, to je délka trasy, kterou projel Andy Green, při svém úspěšném pokusu o zdolání rychlosti zvuku vozidlem. Po pomalém rozjezdu jako na světelné křížovatce, aby nedošlo k nasátí písku, a získání dostatečné rychlosti, bylo možné otevřít naplno plynové trysky dvou turbín Rolls-Royce a dosáhnout zrychlení 40km/h za sekundu. Tímto způsobem bylo dosaženo v měřeném úseku průměrné rychlosti 1223,6 km/hod. Poté pomocí padáku bylo vozidlo zastaveno, otočeno a dotankováno. Aby byl výsledek testu zaevidován, bylo nutné dosáhnout rychlosti v měřeném úseku v obou směrech. Andy Green popisuje, jakým způsobem se vyrovnával s různými vnějšími vlivy, ať už to byl terén nebo větrné turbulence.

Nyní Andyho tým pracuje na vylepšení rekordu. Mají v úmyslu vytvořit vozidlo Bloodhound. Na projektu se již několik let pracuje. Cílem tohoto vozidla má být magická hranice 1000 mil/hod (1609 km/hod.) Na výsledek jejich snažení si ale ještě nějaký čas počkáme.

Autor:
Publikováno: 20. 12. 2017 16:58 Nahlásit obsah