Xeroderma pigmentosum: Mladá dívka trpí "upířím syndromem“, může ji zabít slunce

Xeroderma pigmentosum: Mladá dívka trpí "upířím syndromem“, může ji zabít slunce Zdroj: dailymail.co.uk

Většina z nás se těší na první jarní paprsky a už se nemůžeme dočkat, až své tělo vystavíme v létě na pláži. Zatímco si užíváme sluníčka, někteří lidé toto štěstí nemají. Tak jako Lizzie Tenneyová, která má extrémní alergii na denní světlo. Než vyjde ven, měří intenzitu UV záření a pak si oblékne speciální oblek. V opačném případě by nepřežila.

Slunce, které zabíjí: Xeroderma pigmentosum souvisí s rakovinou kůže

22letá dívka Lizzie Tenneyová z amerického Utahu trpí velmi vzácným onemocněním zvaným xeroderma pigmentosum.  V tomto případě je jednou z milionu. Už jako malá nebyla jako ostatní děti. Při kontaktu se sluníčkem jí začaly naskakovat velké pihy, červenala jí pokožka a následně se začaly objevovat velké bolavé puchýře.

Na to, že tato dívka trpí xerodermou pigmentosum, však lékaři přišli až v jejích 12 letech, protože se před tím s touto nemocí nesetkali. Mezitím se u Lizzie bohužel rozjelo rakovinové bujení. Stejná nemoc se navíc objevila také u Lizzieny neteře – vzhledem ke zkušenostem rodiny se u ní xeroderma podchytila včas už v jejích 7 letech. Díky tomu se u této další holčičky nevyvinula rakovina kůže.

ZDROJ: DAILYMAIL.CO.UK

strana 1 / 4
Autor:
Publikováno: 7. 4. 2019 12:57 Nahlásit obsah
Loading...