Milujete vodní melouny? Pokud mají trhliny nebo žlutá vlákna, jejich konzumaci si dobře rozmyslete

Milujete vodní melouny? Pokud mají trhliny nebo žlutá vlákna, jejich konzumaci si dobře rozmyslete Zdroj: Shutterstock.com

Kdo by nemiloval vodní meloun? Toto ovoce nás skvěle osvěží nejen v průběhu celého roku, ale hlavně v letních měsících. Kromě toho, že obsahuje vysoký podíl vody, najdete v něm i spoustu důležitých vitaminů a minerálů. Zbystřit byste ale měli tehdy, když po rozkrojení melounu uvidíte v jeho středu obrovskou trhlinu. Co to znamená?

Viditelné trhliny nebo výduť v melounu: Poukazují na přítomnost růstových hormonů

ZDROJ: BRIGHTSIDE.ME

Melouny se s příchodem teplejších měsíců začínají opět objevovat na pultech obchodů. Na co byste měli myslet, když si celý vodní meloun přinesete z obchodu domů? Rozřízněte jej na poloviny a nejprve překontrolujte, jestli neobsahuje viditelné trhliny nebo přímo výduť ve svém středu.

V případě, že má vodní meloun ve své červené dužině opravdu trhliny, nebo dokonce velkou výduť, jeho další konzumaci si s ohledem na své zdraví dobře rozmyslete. Tyto trhliny totiž znamenají, že meloun nebyl vypěstovaný přirozeným způsobem, ale že byl jeho růst urychlen růstovými hormony. Ty během velmi krátké doby nadmíru zvětšily jeho objem.

Příliš žlutá slupka znamená vysokou koncentraci dusičnanů

ZDROJ: BRIGHTSIDE.ME

Dusík je v případě pěstování zemědělských plodin velmi důležitou složkou. Zahraniční pěstitelé melounů však mívají tendenci překračovat přijatelné normy, a to z jistého důvodu. Vyšší míra dusičnanů totiž dokáže urychlit růst melounu a jeho dozrání až o několik týdnů.

Podle čeho poznáte, že vodní meloun obsahuje vyšší koncentraci dusičnanů? Podle slupky, která je žlutá. V červené dužině navíc můžete narazit na nažloutlá vlákna, která poukazují na přítomnost dusičnanů. Také konzumaci tohoto melounu si dobře rozmyslete.

Hledejte vpichy po injekční stříkačce: Meloun může být opět kontaminovaný dusičnany

ZDROJ: BRIGHTSIDE.ME

Kůru a samotnou dužinu vodního melounu si pozorně prohlédněte i z dalšího důvodu. Hledejte podezřelé dírky. Může jít nejen o stopy po hmyzu, ale právě o vpichy od jehel s dusičnany. Na dusičnany, které mají vliv na předčasné dozrání melounu, poukazují právě i nažloutlá vlákna kolem vpichu.

Domácí test na přítomnost nitrátů v melounu

ZDROJ: BRIGHTSIDE.ME

V domácím prostředí můžete provést i další test. Odkrojte z melounu část červené dužiny a ponořte ji na chvíli do vody. Jestli voda získá červenou nebo růžovou barvu, poukazuje to na přítomnost nitrátů v dužině melounu. Přírodně vypěstovaný meloun, který můžete bez problému sníst, vodu pouze lehce zakalí.

Autor:
Publikováno: 5. 4. 2019 12:15 Nahlásit obsah
Loading...