Difenbachie: Oblíbená pokojová rostlina, která do 15 minut zabije zvíře i člověka

Difenbachie: Oblíbená pokojová rostlina, která do 15 minut zabije zvíře i člověka Zdroj: Shutterstock.com

Tuto pokojovku máte doma i v kanceláři. Vyniká exotičností a širokými, skvrnitými listy. Navzdory svému půvabu v sobě skrývá jed, který může být v krajním případě smrtelný pro zvíře i člověka. Řeč je o tolik oblíbené difenbachii. Pokud ji máte doma, popřemýšlejte nad tím, zda se jí vzhledem k možným rizikům raději nezbavit.

Máte malé děti nebo domácí zvířata? Na difenbachii raději zapomeňte

Mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, na které velmi často narazíte v řadě českých domovů, jednoznačně patří difengachie pestrá a difenbachie skvrnitá. Domovinou těchto pokojovek jsou deštné pralesy tropické Amazonie. Ačkoliv jsou díky svým velkým a nádherně vybarvených listům ozdobou našich domovů, skrývají v sobě obrovské nebezpečí.

Od pěstování difenbachie byste měli rozhodně upustit, pokud máte doma malé děti nebo chováte domácí zvířata, jako jsou kočky, psi či papoušci.

Šťáva difenbachie obsahuje extrémně jedovatý rostlinný toxin

Co je na difenbachii nejnebezpečnější? Jedovatá šťáva, která je součástí jejích listů a stonků. Ta totiž obsahuje ve větším množství krystalky šťavelanu vápenatého. Pokud se vám šťáva z difenbachie dostane na prsty a omylem ji olíznete, čeká vás řada zdravotních komplikací.

Ještě větší problém může nastat u malých dětí nebo domácích zvířat, které mohou ukousnout a následně pozřít část této rostliny. Již malá dávka šťavelanu vápenatého způsobuje pálení v ústech a jícnu, dochází také k otoku jícnu a dušení. Když náhodou někdo část difenbachie pozře, je to mnohem horší. Vyšší dávka šťavelanu vápenatého má na svědomí křeče a kóma. Při extrémní otravě se do 15 minut bohužel dostavuje i smrt.

Při včasné lékařské pomoci, která spočívá hlavně ve zprůchodnění dýchacích cest a podání vhodných léků, se člověk z otravy difenbachií dostane. Rostlinný toxin, který je v této pokojové rostlině obsažený, mu však může trvale poškodit játra a ledviny.

Difenbachie: Nejnebezpečnější pokojová rostlina

Pokud tedy doma pěstujete difenbachii, dobře si to rozmyslete. I když si možná říkáte, že existují i další jedovaté pokojové rostliny, tahle z nich je nejnebezpečnější. Právě difenbachie jsou jednou z nejčastějších příčin otrav pokojovými rostlinami, a to jak u lidí, tak u zvířat.

Nejsilnější reakci vyvolává šťáva ze stonku této pokojovky. Nemusíte ji však ani olíznout. Způsobuje totiž i silné podráždění kůže. V případě, že se vám šťáva z difenbachie dostane omylem do očí, způsobí silné svědění a pálení. Poté může následovat velmi vážný zánět spojivek.

Autor:
Publikováno: 5. 4. 2019 12:12 Nahlásit obsah